JHydrolat z czystka – właściwości

Hydrolaty to coraz częściej stosowane kosmetyki w pielęgnacji twarzy. Można znaleźć bardzo różne warianty, które mają jedną cechę wspólną. Jest to czysta i naturalna woda kwiatowa lub roślinna. Oznacza to, że jest to kosmetyk naturalny i nie zawiera żadnych szkodliwych składników. Sama woda kwiatowa powstaje w wyniku tego samego procesu, w jakim wytwarza się olejki eteryczne, ale wykorzystuje się tu skraplanie pary wodnej, a więc związki z olejku eterycznego łączą się z parą wodną i skraplaną na wodę ziołową lub kwiatową, która ma o wiele niższe stężenie niż olejek, ale nadal wiele właściwości prozdrowotnych czy kosmetycznych. A co warto wiedzieć o hydrolacie z czystka?

Czym jest hydrolat z czystka?

Czystek to tak zwany król ziół zdrowotnych. Ma bardzo szerokie zastosowanie w oczyszczaniu organizmu i leczeniu chorób. Może oczyszczać z toksyn i złogów, ale też mówi się o jego korzystnym działaniu w oczyszczaniu organizmu z krętek boreliozy! Bardzo często herbata z czystka polecana jest do cery trądzikowej w celu oczyszczenia organizmu od wewnątrz, aby zredukować ilość stanów zapalnych na twarzy, które są wynikiem trądziku. Hydrolat z czystka z kolei ma za zadanie działać od zewnątrz. Głównie oczyszczająco, ale można go też stosować do redukcji przebarwień, ściągania rozszerzonych porów czy naczynek, które wywołują czerwone plamy. Hydrolat z czystka polecany jest nawet do cery zmęczonej i dojrzałej, w celu ochrony przed powstawaniem zmarszczek. Czystek można używać także do pielęgnacji skalpu i włosów, zwłaszcza przy kłopotach z łupieżem czy gdy skóra głowy łatwo ulega podrażnieniom.

Jak używać hydrolatu?

Woda ziołowa to bardzo prosty w użytku kosmetyk. A sam hydrolat z czystka można stosować do pielęgnacji twarzy, całego ciała czy włosów. Ponieważ ma bardzo lekką konsystencję najlepiej jest go używać zaraz po umyciu twarzy jako pierwszy krok w pielęgnacji. Najłatwiej jest używać go zamiast toniku. Wystarczy wylać odrobinę na płatek kosmetyczny i przetrzeć całą twarz czy problematyczne miejsca. Można też wylać odrobinę na rękę i wklepać w skórę czy wmasować w skalp u nasady włosów. Hydrolat z czystka może też zastąpić samą odżywkę do włosów. Warto go jednak przelać do pojemnika ze spryskiwaczem, aby łatwiej go było rozprowadzać na całej powierzchni włosów.

Jednak hydrolat może też stanowić bazę do wyrobu innych kosmetyków. Można go dodawać do peelingów lub maseczek, zwłaszcza tych z glinki. A nawet można w nim namoczyć czystą płachtę i zrobić sobie maseczkę w płachcie z czystka, która w kilkanaście minut poprawi stan cery. Warto go też zastosować na opryszczkę czy egzemę pod bardziej tłuste kremy i maści.